Rokomet

Šport

2022

Razložimo, kaj je rokomet, kakšno je njegovo igrišče, pravila in položaje. Poleg tega vam povemo njeno zgodovino in kaj je cilj igre.

Rokomet se igra na prostem in v dvorani.

Kaj je rokomet?

Rokomet, rokomet ali rokomet je a šport v katerem dve ekipi tekmujeta za nadzor nad napihnjeno žogo, ki jo z rokama kontrolirata in vržeta v nasprotnikov gol, kar je enakovredno doseganju zadetka. Igra se na prostem in v zaprtih prostorih, vsako ekipo pa sestavlja približno 7 ljudi.

Rokomet je zelo razširjen šport v Evropi, s precej manjšinsko prisotnostjo v preostalem svetu, z izjemo nekaterih ameriških držav, kot sta Brazilija in Argentina, afriških držav, kot so Tunizija, Egipt in Alžirija, ter edine azijske izjeme Južne Koreje. V teh državah obstajajo tako moške kot ženske profesionalne lige in tekmovanja nacionalne, regionalne in celo globalne, ki jih organizira Mednarodna rokometna zveza (IHF) s sedežem v Baslu v Švici.

Tega športa ne smemo zamenjevati z rokometom na steni, imenovanim tudi rokomet, wallball ali 1-wall, športom, pri katerem dva igralca tekmujeta za nadzor nad žogo tako, da jo odbijata od stene. V anglosaksonsko govorečih državah se ta šport običajno imenuje rokomet in kot rokomet ekipni rokomet ali »ekipni rokomet«.

zgodovina rokometa

Rokomet ima pomembne predhodnike v različnih igrah, ki se izvajajo v Antična grčija in stari Rim, kot je "igra Urania", omenjena v Odiseja Homerja in katerega slikovne stenske poslikave so leta 1926 našli v Atenah.

Vendar pa je sam šport zelo mlad in njegove prve profesionalne igralske skupine so se pojavile v srednji in severni Evropi v 20. stoletju. Takrat so ga igrali po podobi nogomet, v ekipah po 11 igralcev, kot se še vedno izvaja v nekaterih evropskih državah. Njegov nastanek pripisujejo profesorju Športna vzgoja Nemec Karl Schelenz (1890-1956).

Leta 1926 je ustanovil ureditev mednarodnega športa, leta 1928 pa je bila med IX poletnimi olimpijskimi igrami ustanovljena Mednarodna amaterska rokometna zveza. Ta organ je kasneje postal Mednarodna rokometna zveza in leta 1954 organiziral prvo svetovno tekmovanje v moški kategoriji, tri leta pozneje pa prvo v ženski kategoriji.

V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je vadbo rokometa odobril Mednarodni olimpijski komite, od leta 1972 pa je bila vključena v olimpijske igre.

Gol na tekmi v rokometu

Na koncu tekme bo zmagala ekipa, ki bo dosegla največ golov.

Cilj rokometa je doseči čim več golov, nasprotniku pa preprečiti, da bi to storil. Za to mora biti žogo večino časa pod nadzorom in mora čim večkrat vstopiti v gol nasprotne ekipe. Na koncu tekme bo zmagala ekipa, ki bo dosegla največ golov.

Trajanje in rezultat

Običajna rokometna tekma traja približno eno uro, razdeljena na dve polovici po trideset minut. V primeru mladinskih ekip se lahko ta čas skrajša na 25 ali 20 minut na tretjino. Med eno in drugo sezono je obvezen 10 minutni počitek.

Ob koncu tega časa bo zmagovalec tisti, ki bo dosegel največ golov. V primeru neodločenega rezultata bo odobrenih dodatnih 5 minut odmora, nato pa bosta odigrana podaljška dveh tretjin po 5 minut z minuto odmora med obema.Če se izenačenje nadaljuje, se postopek ponovi. Če še ni odločilnega rezultata, bo zmagovalno ekipo določilo pet zaporednih metov sedem metrov (7 m) na ekipo, dokler se ne ugotovi zmagovalec.

Rokometno igrišče in položaji

Velikost igrišča je odvisna od števila igralcev v vsaki ekipi.

Tipično rokometno igrišče je dolgo 40 metrov in široko 20 metrov (za 7 igralcev, običajno v zaprtih prostorih) ali 90-110 metrov dolgo in 55-65 metrov (za 11 igralcev, običajno na prostem).

Vrata so običajno visoka 2 metra in široka 3 metre, čeprav je v različici za 11 igralcev lahko tudi večja, golova črta (ki omejuje vratu najbližjo točko, s katere je možno vreči žogo proti loku) pa sega med 6 in 13 metri stran od lokostrelstva, odvisno od različice igre.

Vsak gol je v lasti vratarja, ki je usposobljen za dotik žoge s katerimkoli delom telesa in katerega naloga je preprečiti nasprotne zadetke. Ostali igralci, ki se lahko dotaknejo žoge le z rokami, so organizirani po različnih položajih:

• Centralno. Vodilni položaj znotraj konstrukcije igre, ki služi kot artikulator ekipe tako v obrambi kot v napadu. Običajno je on tisti, ki sprejme žogo od vratarja, da začne napad, in kar je pomembno, bolj kot njegova moč in spretnost, je njegova sposobnost opazovanja in načrtovanja igre.
  • Ekstremno. Napadalni položaj, ki se nahaja na vsaki strani igrišča, njihova naloga je zdrsniti v nasprotno obrambo, zato so običajno okretni, hitri in lahki igralci.
  • Stran. Položaj za pomoč pri golu, nahajajo se ob straneh srednjega branilca in so običajno zelo visoki, korpulentni igralci z močnim udarcem. Imajo ključno vlogo v obrambi.
  • Vrtenje.Ofenziven položaj, enakovreden napadalcu v nogometu, katerega naloga je odpirati prostore v nasprotniški obrambi. Običajno so robustni igralci in spretni v boju na blizu.

Pravila igre v rokometu

Pravila igre so preprosta: igralci morajo nadzorovati žogo samo z rokami in napredovati skozi podaje in teke znotraj nasprotnikovega igrišča, dokler ne dosežejo ugodnega položaja za met žoge proti vratom. Samo vratarji lahko uporabljajo kateri koli del telesa za prestrezanje žoge.

Vendar lahko igralci, ki imajo žogo v posesti, naredijo le tri korake, preden podajo ali streljajo proti golu. Če želite narediti več neprekinjenih korakov, morate žogo odbiti od tal. Igra je tekoča in se prekine šele, ko tako odloči sodnik.

Stiki med igralci so neprekinjeni in pogosti, dovoljeno pa je, da se igralci soočijo drug z drugim iz oči v oči in ovirajo napredovanje nasprotnika, v nobenem trenutku pa se ne smejo udarjati, potiskati ali napadati. Igralci, ki delujejo nezakonito, so lahko kaznovani z rumenim kartonom in 2 minutama ofsajda; če je na isti tekmi trikrat kaznovan, mora igralec zapustiti tekmo (rdeči karton).